Flatiron Internal Conference: Flatiron-wide Algorithms and Mathematics

from Wednesday, 30 October 2019 (08:15) to Friday, 1 November 2019 (17:00)
Ingrid Daubechies Auditorium (2nd Floor)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
30 Oct 2019
31 Oct 2019
1 Nov 2019
AM
08:15 --- Breakfast ---
09:00
Welcome (until 09:10) (2nd Floor)
09:10
Optimization Introductory Lecture 1 -Dr Alex Barnett (until 10:10) (2nd Floor)
09:10 TBD - Christian Mueller   (2nd Floor)
10:10
Break (until 10:20) (2nd Floor)
10:20
Optimization Introductory Lecture 2 (until 11:20) (2nd Floor)
10:20 Tutorial: Optimization for Machine Learning - Elad Hazan   (2nd Floor)
11:20
Break (until 11:40) (2nd Floor)
11:40
Optimization Short Talk (until 12:30) (2nd Floor)
11:40 A practical introduction to adjoint methods - Leslie Greengard   (2nd Floor)
12:05 TBD - Megan Bedell (CCA)   (2nd Floor)
08:15 --- Breakfast ---
09:00
Sampling Introductory Lecture (until 09:45) (2nd Floor)
09:00 TBD - Dan Foreman-Mackey   (2nd Floor)
09:45
Break (until 09:55) (2nd Floor)
09:55
Sampling Introductory Lecture (until 10:40) (2nd Floor)
09:55 TBD - Mariano Gabitto   (2nd Floor)
10:40
Break (until 11:00) (2nd Floor)
11:00
Sampling Short Talk (until 11:50) (2nd Floor)
11:00 TBD - Prof. Shiwei Zhang (CCQ)   (2nd Floor)
11:50
Sampling Short Talk (until 12:10) (2nd Floor)
11:50 TBD - Emily Cunningham (CCA)   (2nd Floor)
08:30 --- Breakfast ---
09:15
Dimension Reduction and Factorization Short Talk (until 10:30) (2nd Floor)
09:15 TBD - Eftychios Pnevmatikakis (CCM)   (2nd Floor)
09:40 TBD - Marina Spivak   (2nd Floor)
10:05 Clustering in low dimensions - Jeremy Magland   (2nd Floor)
10:30
Break (until 10:50) (2nd Floor)
10:50
Dimension Reduction and Factorization Introductory Lecture (until 11:35) (2nd Floor)
10:50 TBD - Manas Rachh   (2nd Floor)
11:35
Dimension Reduction and Factorization Short Talk (until 12:25) (2nd Floor)
11:35 The why and how of nonnegative matrix factorization - Johannes Friedrich   (2nd Floor)
12:00 Introduction to Tensor Network Methods - Katharine Hyatt   (2nd Floor)
PM
12:30 --- Lunch- ---
14:00
Function Approximation and Differential Equations Introductory Lecture (until 14:45) (2nd Floor)
14:00 Introduction to interpolation, integration and spectral methods - Alex Barnett   (2nd Floor)
14:45
Break (until 14:55) (2nd Floor)
14:55
Function Approximation and Differential Equations Introductory Lecture (until 15:40) (2nd Floor)
14:55 Overview of various methods to solve differential equations - Keaton Burns (MIT / CCA)   (2nd Floor)
15:40
Break (until 16:00) (2nd Floor)
16:00
Deep Learning Short Talks (until 17:15) (2nd Floor)
16:00 PDEs: The long and the short. - Michael Shelley   (2nd Floor)
16:25 TBD - Jun Wang   (2nd Floor)
16:50 TBD - Joakim Andén   (2nd Floor)
17:15 --- Reception ---
12:10 --- Lunch ---
14:00
Deep Learning Introductory Lecture (until 14:45) (2nd Floor)
14:00 TBD - Gabriella Contardo   (2nd Floor)
14:45
Break (until 14:55) (2nd Floor)
14:55
Deep Learning Introductory Lecture (until 15:40) (2nd Floor)
14:55 TBD - Shirley Ho   (2nd Floor)
15:40
Break (until 16:00) (2nd Floor)
16:00
Deep Learning Short Talks (until 17:15) (2nd Floor)
16:00 TBD - Laurence Levasseur   (2nd Floor)
16:25 TBD - Giuseppe Carleo   (2nd Floor)
16:50 TBD - Mitya Chklovskii   (2nd Floor)
17:15 --- Reception ---
12:25 --- No Lunch will be served: please order from Seamless ---